Připravte s námi auto na zimu na 100 %

Připravte s námi auto na zimu na 100 %
Povinnost přezout letní pneumatiky za zimní je za rohem a mnozí řidiči podceňují nástup zimní motoristické sezóny. Ta je nastavena zákonem, který udává povinnost jezdit na zimních pneumatikách od 1. listopadu do 31. října. Kdy je nejlepší přezout pneumatiky a na co si dát pozor?

Rada číslo 1 – Nečekejte na poslední chvíli a první mrazy

Základní chybou motoristů je odkládání přezouvání na poslední chvíli, tedy na druhou polovinu října a začátek listopadu. Jakmile, ale počasí přitvrdí a policie začne odchytávat první opozdilce, pneuservisy můžou prasknout a dodavatelé pneumatik logicky zvyšují ceny kvůli nadměrné poptávce. Dalším zádrhelem bude nedostatek již vykoupeného sortimentu a potíže při shánění chtěného modelu ve vašem rozměru.

Všeobecně radíme vyměnit letní za zimní pneu ve chvíli, kdy průměrná denní teplota klesne pod 7°C nehledě na zákon. Tato teplota představuje hranici, kdy letní pneumatiky ztrácí svoje vlastnosti, díky směsi, která pod 7°C tvrdne. Pamatujte, že jde zejména o vaši bezpečnost a bezpečnost jiných.

Pokud nebudete s přezutím váhat, stihnete bezproblémově přezout do 1. listopadu a za podstatně nižší ceny než na vrcholu sezóny. Pneuservisy e e-shopy s pneumatikami nabízejí bohaté před-sezónní slevy a akciové ceny za nové modely. Zejména e-shopy jsou díky možnostem skladování velmi dobře předzásobeni již začátkem září a nabízí kvalitní zimní pneumatiky.

Rada číslo 2 – Nutné parametry zimních pneumatiky

Kromě kontroly rozměru pneumatik, tak jak je určena v technickém průkazu, dbejte na hloubku dezénu. Ta musí mít v zimním období minimálně 4 mm a to na všech čtyřech kolech.

Dodržujte pravidlo čtyř: 4 stejné zimní pneumatiky po dobu minimálně 4 měsíců ročně, s hloubkou dezénu minimálně 4 mm. Můžeme dodat, že zimní pneu by měli být na voze maximálně 4 sezóny.

Ojeté zimní pneumatiky nesplňují bezpečnostní požadavky zimní sezóny a kromě ohrožení provozu a zdraví na cestách můžou přinést i finanční pokutu od cestní kontroly.

Rada číslo 3 – Nakupujte kvalitní pneumatiky – ušetříte

I když se to nezdá, kvalitní a o mírně dražší pneumatiky vám v konečném důsledku ušetří finance. Opotřebovávají se až o 40% méně než nekvalitní levné pneumatiky a není nutné je tak často přezouvat. Každý dobrý řidič Vám potvrdí, že nekvalitní pneu zhoršují kvalitu jízdy a bezpečí. Oproti tomu si kvalitní pneumatiky dlouhodobě drží dobré jízdné vlastnost.

Na první pohled se kvalitní pneumatika poznat nedá. Můžete se orientovat dle ceny, doporučujeme však prostudovat odborné testy zimních pneumatik. Nejznámější testy provádí německý autoklub ADAC, který každoročně testuje nejprodávanější pneumatiky v různých rozměrech. Pokud jste nerozhodní, obraťte se na svého prodejce, který má bohaté znalosti a zkušenosti.