Jaké informace jsou na EU štítcích a jak je číst?

Jaké informace jsou na EU štítcích a jak je číst?
Od listopadu 2012 mají výrobci a prodejci za povinnost uvádět parametry pneumatik pomocí standardizované metodiky Energetických štítků, které uživateli poskytnou informace o tom, jak se pneumatika podílí svým valivým odporem na spotřebě paliva, jak si vede na mokru a kolika decibely zatíží životní prostředí při svém provozu.

Energetické štítkování pneumatik

Od listopadu 2012 mají výrobci a prodejci za povinnost uvádět parametry pneumatik pomocí standardizované metodiky Energetických štítků, které uživateli poskytnou informace o tom, jak se pneumatika podílí svým valivým odporem na spotřebě paliva, jak si vede na mokru a kolika decibely zatíží životní prostředí při svém provozu.

Pneumatiky mají výrazný vliv na celkový výkon vozidla a na spotřebě paliva se podílejí až 30 procentními body. Je zde dohromady více než 50 bezpečnostních, výkonových a ekologických parametrů, které vývojáři pneumatik musejí brát při konstrukci v úvahu a nejsou na štítku přímo uvedené. Ve většině případů jsou v nich obsaženy- například pneumatika, která má dobré hodnocení brždění na mokru bude pravděpodobně mít také dobré chování v zatáčkách na mokré vozovce a bude odolná vůči aquaplaningu.

Co se dozvíte z energetického štítku?

Štítek poskytuje údaje nejen o energetické účinnosti a ekologickém dopadu pneumatiky, ale také o její bezpečnosti provozu jako je ukazatel brzdění na mokru.Štítek nabízí jeden společný standard ke srovnání určitých vlastností všech pneumatik oproti pneumatice referenční, což by ve finále mělo vézt k pohodlnému a rychlému výběru pro uživatele nejvhodnější pneumatiky. Štítky jsou vyvedené přehlednou grafickou formou bez nutnosti studia dlouhých popisů vlastností nejasné relevance a nízké kvality.

Co vám energetický štítek nepoví?

Štítek například přímo nehodností odolnost vůči aquaplaningu, ovládání vozu na mokré a suché vozovce, brždění na suchém povrchu, stabilitu vozu při vyšších rychlostech a kilometrový proběh. Proto je vhodné při výběru třeba vycházet i z dalších parametrů, testů a referencí- obzvláště pokud cestujete za vyšších rychlostí větším a výkonnějším vozem.

Energetický štítek k pneumatice

Evropské nařízení o značení pneumatik je platné a závazné pro pneumatiky pro osobní, nákladní a lehké užitkové vozy vyrobené po 1. červenci 2012. Pneumatiky, které jsou již ve skladech a vyrobené před tímto datem, mohou být prodávány bez štítku.

Vyloučeny ze štítkování jsou tytodruhy pneumatik:

• protektory
• profesionální terénní dezény
• navržené pouze pro vozidla registrované před 1.listopadem 1990
• rezervní
• s maximální rychlostí menší než 80 km/h
• se jmenovitým průměrem ráfku menším než 254mm nebo větším než 653mm
• vybavené přídavným zařízením ke zlepšení záběru (např. hřeby)
• speciální závodní pneumatiky
• motocyklové pneumatiky

Pokud tedy dnes objednáváte nové pneumatiky, v kvalitním a ověřeném internetovém obchodě, tak by měly být tímto energetickým štítkem označeny u detailu produktu. Tato metodika pomůže i laickým uživatelům k rychlé orientaci na trhu nabízených výrobků a zvolit tak nejvhodnější pneumatiky pro svůj automobil s ohledem na provoz a jízdní požadavky. Obecně také můžeme říci, že o co má letní pneumatika větší valivý odpor a větší spotřebu paliva, tak o to má lepší chování na mokru a kratší brzdnou dráhu. Na kupujícím je tedy většinou rozhodnutí, zda zvolí dezén vhodnější na kratší vzdálenosti v nižších rychlostech nebo zda potřebuje výkonnou pneumatiku s výbornými mechanickými vlastnostmi i za vysokých rychlostí a různých rozmarech počasí. Mezi těmito dvěma póly se nachází řada různých kompromisů od různých výrobců pneumatik. Doporučujeme se v případě nejasností a problémů obrátit na zkušeného prodejce pneumatik, který Vám s výběrem či technickými dotazy poradí a pomůže vybrat ty nejlepší pneumatiky pro Váš vůz.